زنگ خوردن ممتد آیفون تصویری یا تداخل زنگ چند واحد

زنگ خوردن ممتد آیفون تصویری یا تداخل زنگ چند واحد با یکدیگر از جمله مشکلات متداول در آیفون تصویری می‌باشد. رفع این مشکل در بعضی موارد کم‌هزینه و گاه پرهزینه است و نیاز به بررسی و نظر کارشناس دارد. ما در این مقاله به بررسی عوامل مؤثر بر اختلال زنگ آیفون تصویری و چگونگی رفع این مشکل پرداخته‌ایم.

زنگ خوردن چند واحد با یکدیگر

زنگ خوردن چند واحد با یکدیگر یعنی؛ هنگامی که زنگ یک واحد زده می‌شود، مانیتور چند واحد به صورت همزمان به صدا درمی‌آید. این مشکل به چند عامل بستگی دارد:

  • خرابی آیفون داخل واحد
  • خرابی برد زنگ پنل جلوی در
  • کد دهی اشتباه هنگام نصب آیفون های داخل واحد

خرابی آیفون داخل واحد

ابتدا برای پیدا کردن منشأ مشکل، بهتر است آیفون داخل واحد را بررسی کنید. به این منظور آیفون واحد ها را یکی یکی خاموش کنید و زنگ بقیه واحد ها را بزنید. اگر مشکل زنگ خوردن همزمان آیفون های داخل واحد رفع شد، یعنی آیفونی که خاموش شده ایراد دارد.

قطعه ی هوک، میکروسوئیچ یا اصطلاحاً قطع کن، وظیفه ی قطع و وصل کردن زنگ در آیفون تصویری را برعهده دارد. در صورتی که میکروسوئیچ یکی از آیفون ها خراب شده باشد، احتمال زنگ خوردن چند واحد با یکدیگر وجود دارد.

قطعه هوک یا میکروسوئیچ در برد صوت آیفون تصویری

خرابی برد شاسی زنگ پنل جلوی در

شاسی برد پنل جلوی در، مدار ساده ای دارد و تنها وظیفه آن، رساندن سیم منفی به سیم شماره پنج است.

خرابی برد زنگ یکی از علل زنگ خوردن چند واحد با یکدیگر

در برخی مواقع برد شاسی پنل دو واحد با یکدیگر اتصالی پیدا می‌کند. در این صورت با دستگاه مخصوص تست می‌گیرند و یا حتی با جابه‌جایی سوکت آن واحد، مشکل به راحتی رفع می‌شود.

کد دهی اشتباه

در آیفون‌های چهار سیمه، برای کدیینگ آیفون از دستگاه دکودر استفاده می‌شود. زیرا در این آیفون‌ها، امکان کد دهی به واحد ها وجود ندارد. در برخی از مواقع ممکن است چند واحد با یک کد، معرفی شده باشند. در این‌صورت، هنگامی که زنگ یک واحد زده شود، دکودر فرمان زنگ، زنگ چند واحد را به صدا درمی‌آورد. استفاده از دستگاه دکودر مخصوص آیفون‌های کدینگ است.

دستگاه دکودر و نحوه اتصالات

تنها راه رفع این مشکل، کد دهی مجدد به واحدها می‌باشد. البته این مشکل تنها در آیفون هایی که کددهی می‌شوند، وجود دارد.

زنگ خوردن ممتد آیفون تصویری

هنگامی که آیفون تصویری به صورت ممتد زنگ بخورد، به این عمل یکسره شدن زنگ آیفون می‌گویند. در این صورت اولین کاری که باید انجام داد، خاموش کردن آیفون تصویری است. زیرا زنگ خوردن مداوم آیفون با درگیر کردن برد صدا و آمپلی‌فایر دستگاه، باعث آسیب به برد اصلی آیفون تصویری می‌شود.

در اینجا به دلایلی که باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شود، اشاره شده است:

  • اتصالی در شاسی زنگ
  • خرابی در سوئیچر
  • خراب شدن برد صوت آیفون تصویری

اتصالی در شاسی زنگ

معمولا اتصالی در شاسی زنگ، در مناطق مرطوب و بارانی شمال کشور، بیشتر رخ می‌دهد. به منظور جلوگیری از این اتفاق بهتر است از قاب باران‌گیر آیفون تصویری استفاده نمایید.

قاب باران‌گیر مناسب برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل پنل

اتصالی در شاسی زنگ علاوه بر ایجاد زنگ ممتد، باعث زنگ نخوردن آیفون تصویری نیز می‌شود.

خرابی در سوئیچر

نقش سوئیچر در انتقال صدای زنگ به مانیتور داخل واحد

احتمال زنگ خوردن ممتد آیفون تصویری به دلیل اختلال در سوئیچر، پایین است. با این حال برای بررسی این مشکل، باید سیم زنگ را که از سوئیچر آیفون تصویری خارج شده است، پیدا کنید. وظیفه سوئیچر جداسازی صدای زنگ واحدها از یکدیگر است. اتصالی سیم زنگ یک واحد به واحد دیگر، باعث می‌شود تا فرمان زنگی که باید به یک واحد منتقل شود، مانیتور چند واحد را به صدا درآورد.

خراب شدن برد صوت آیفون تصویری

برد صوت آیفون تصویری، قطعه ای حساس و مهم است. در صورت خرابی خازن یا آی سی تولید صدا در این برد، زنگ آیفون به صورت ممتد به صدا درمی‌آید. نقش این برد، تولید، پخش و تقویت صدا است. همچنین به دلیل وجود این برد است که آیفون تصویری، قابلیت باز کردن درب و نمایش تصویر را دارد. مشکلاتی مانند آبی شدن مانیتور آیفون تصویری نیز به دلیل خرابی برد صوت می‌باشد. در نتیجه حتما برای بررسی سلامت این برد، به کارشناس مربوطه مراجعه نمایید.

برد صوت آیفون تصویری و معرفی قطعات آن

سخن آخر

مشکلات مربوط به زنگ آیفون تصویری به عوامل مختلفی بستگی دارد. ولی مهمترین عواملی که می‌شود به آن اشاره کرد، به شرح زیر است:

  • خرابی قطعات داخلی آیفون داخل واحد مانند: برد صوت
  • خرابی پنل جلوی در
  • خرابی شاسی زنگ پنل جلوی در
  • و خرابی سوئیچر

شما می‌توانید برای جلوگیری از صدمات بیشتر به آیفون تصویری خود، تعمیر آیفون تصویری و یا تعویض قطعات آن را به مرکز تعمیرات آیفون تصویری مای‌کوماکس بسپارید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی