علت نداشتن تصویر در آیفون تصویری

نداشتن تصویر در آیفون تصویری یک مشکل عمده در تمامی برند‌ها مانند: کوماکس، تابا، الکتروپیک، سوزوکی و غیره است که سبب سیاه یا آبی شدن صفحه نمایشگر مانیتور داخل واحد می‌شود. این مشکل ممکن است فقط برای یک واحد پیش بیاید یا برای تمامی واحد‌ها.

ما در این مقاله به بررسی علت به وجود آبی یا سیاه شدن آیفون تصویری و چگونگی رفع این مشکل می‌پردازیم.

نداشتن تصویر آیفون تصویری در یک واحد

اگر مشکل نداشتن تصویر فقط مختص به واحد شما باشد، باید ابتدا از سلامت دستگاه خود مطمئن شوید. برای این کار ابتدا موارد زیر را بررسی نمایید.

 • مانیتور داخل واحد
 • خروجی حافظه
 • سیم‌کشی

مانیتور داخل واحد

برد ال سی دی وظیفه دریافت سینگال تصویر و انتقال آن به LCD را دارد. خرابی یا سوختن نمایشگر یا برد LCD سبب قطع شدن سیگنال تصویر از پنل به واحد و در نتیجه قطع شدن تصویر آیفون تصویری در یک واحد می‌شود.

راهکار

تست مانیتور از راه‌های زیادی امکان‌پذیر است. اما بهترین و مطمئن‌ترین راه، استفاده از پنل تست می‌باشد. پنل تست، پنلی است که از سلامت آن اطمینان دارید اما درصورتی که دسترسی به پنل تست نبود، می‌توان از دوربین آنالوگ یا هر چیزی که خروجی IV داشته باشد، استفاده کرد.

برای این کار ابتدا باید سیم دوربین یا دستگاهی که خروجی آی وی دارد را به سیم ورودی نمایشگر وصل کنید و سپس سیم شیلد خروجی را به به منفی مانیتور اتصال دهید. اگر مانیتور سالم باشد، تصویر پخش خواهد شد.

توجه فرمایید که، تست مانیتور، نیاز به مهارت ویژه دارد و در صورت بروز خطا و اشتباه، مانیتور دچار مشکلات جبران ناپذیر خواهد شد.

خروجی حافظه

در برخی از مدل های آیفون تصویری، بر روی سوکت حافظه، جامپر نصب می‌کنند. جامپر درواقع ایجاد اتصال کوتاه بین دو پایه 4 و 5 می‌باشد. درصورتی که این جامپر درجای مناسب نصب نشده باشد، سیگنال تصویر به نمایشگر منتقل نخواهد شد.

سیم‌کشی

دلیل بعدی که باعث قطع تصویر در آیفون تصویری می‌شود، ایراد در سیم‌کشی است. اگر سیم مربوط به انتقال تصویر در آیفون تصویری دچار مشکل شود، تصویر مانیتور آبی یا سیاه خواهد شد.

در آیفون های کوماکس و سیماران، سیم سفید وظیفه انتقال تصویر را دارد و در آیفون های تابا سیم قهوه ای و در برند الکتروپیک، سیم قرمز این وظیفه را به عهده دارد.

برای بررسی سلامت سیم ها، از وجود جریان برق در آن باید اطمینان حاصل نمایید.

نداشتن تصویر آیفون تصویری در تمام واحدها

اگر متوجه شدید که تنها شما نیستید که تصویر آیفون ندارید و بقیه واحد‌ها نیز این مشکل را پیدا کرده‌اند، یعنی مشکل از پنل جلوی درب است.

سه مورد مهم که می‌توان در پنل مورد بررسی قرار داد:

اجزا تاثیرگذار بر تصویر آیفون تصویری تمامی واحدها

مورد اول؛ برد پنل

وظیفه اصلی برد پنل، انتقال برق مورد نیاز برای دوربین پنل و دریافت و انتقال سیگنال تصویر به مانیتور داخل واحد است. سه رشته سیم به برد اصلی متصل است که وظیفه یکی از آن ها انتقال سیگنال تصویر به واحد می‌باشد. در صورت خرابی سیگنال دریافتی، امکان انتقال به مقصد یعنی مانیتور واحد را نخواهد داشت. به همین دلیل است که درصورت خرابی هر یک از اجزاء برد پنل، تصویر در تمامی واحد‌ها قطع می‌شود.

دریافت برق مورد نیاز برای دوربین پنل و دریافت و انتقال سیگنال تصویر به مانیتور داخل واحد

همچنین ایراداتی مانند بهم ریختگی رنگ تصاویر، تک رنگ بودن تصویر و نداشتن تصویر در کلیه واحد ها ممکن است به علت خرابی در IC رنگ در مدار دوربین پنل باشد.

مورد دوم؛ دوربین پنل

وظیفه دوربین پنل جلوی در، ضبط و انتقال تصاویر به مانیتور داخل واحد می‌باشد. در نتیجه درصورت بروز مشکل در دوربین تصویری به واحد ها منتقل نمی‌شود.

وظیفه دوربین پنل انتقال تصویر به مانیتور داخل واحد است

مورد سوم؛ سوئیچر

سوئیچر مانند یک جعبه تقسیم در پنل جلوی در، وظیفه انتقال سیگنال های تصویر و صدا را به واحد‌های مربوطه دارد. به همین دلیل است که خراب شدن سوئیچر سبب قطعی تصویر و زنگ نخوردن آیفون تصویری در تمامی واحد‌ها خواهد شد.

سوئیچر وظیفه انتقال صدا و تصویر را به مانیتور داخل واحد دارد

راهکار

 • برد اصلی پنل: برای بررسی سالم بودن برد اصلی پنل باید ولتاژ آن را با ولت‌متر بررسی نمایید. اگر ولتاژ جریان نداشت یعنی مشکل از برد اصلی است. خرابی برد اصلی موجب آبی شدن تصویر آیفون تصویری خواهد شد.
 • دوربین پنل: جهت بررسی سلامت دوربین پنل، مانند مورد بالا عمل می‌کنیم. یعنی با یک ولت‌متر، جریان ولتاژ داخل مدار را چک می‌کنیم. اگر ولتاژ نداشت یعنی مدار دوربین سوخته است. جهت بررسی های تخصصی‌تر، بهتر است به یک متخصص مراجعه شود تا جلوی خرابی های بیشتر و خسارات سنگین گرفته شود.
 • سوئیچر: وظیفه انتقال و تقسیم صدای زنگ و تصویر از مبدا به واحد را دارد. درصورت خرابی سوئیچر این عمل انجام نمی‌شود و علاوه بر نداشتن تصویر در آیفون تصویری ، صدا نیز قطع می‌شود. در نتیجه سوئیچر را با یک سوئیچر سالم تعویض کنید.

سخن آخر

تصویر نداشتن ممکن است برای یک واحد یا تمامی واحدها رخ دهد. ایراد یا سوختگی در صفحه نمایشگر و سیم‌کشی داخل واحد سبب بروز مشکل در یک واحد می‌شود. همچنین درصورت سوختگی برد اصلی پنل، سوئیچر و دوربین، تصویر آیفون تصویری در تمامی واحد‌ها آبی یا سیاه می‌شود.

باید توجه داشت که بررسی سلامت برد نمایشگر و برد اصلی پنل نیازمند تخصص است. شما می‌توانید برای رفع مشکل آیفون خود، با مرکز تعمیرات آیفون تصویری مای‌کوماکس تماس حاصل نمایید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منوی اصلی