علت یکطرفه شدن صدای آیفون تصویری

یکطرفه شدن صدای آیفون تصویری

امروزه کمتر افرادی را خواهید یافت که با آیفون تصویری کار نکرده باشند. استفاده از آیفون های تصویری روز به روز در حال افزایش است و استفاده کنندگان این سیستم همواره با مشکلات متفاوتی روبرو می شوند. یکی از این مشکلات یکطرفه شدن صدای آیفون تصویری و یا صدا نداشتن آیفون تصویری می باشد. در این مقاله قصد داریم علت بروز این مشکل را برای شما شرح بدهیم. با ما همراه باشید…

دلایل صدا نداشتن آیفون تصویری

یکطرفه شدن صدای آیفون تصویری و یا قطع صدای آیفون تصویری دلایل بسیاری می تواند داشته باشد که اصلی ترین دلایل آنها که شامل معیوب شدن اسپیکر و میکروفون، معیوب شدن برد صوت پنل یا مانیتور، مشکل در سیم کشی و سوکت ها و چند مورد دیگر می باشد را در این مقاله برای شما شرح می دهیم.

معیوب شدن اسپیکر یا میکروفون

میکروفون آیفون تصویری به قطعه ای در مدار گفته می شود که وظیفه دریافت صدا را بر عهده دارد. یک عدد میکروفون در قسمت پایینی دسته گوشی مانیتور آیفون تصویری قرار دارد که وظیفه انتقال صدا به جلوی درب را بر عهده دارد و یک عدد میکروفون در پنل جلوی درب قرار دارد که وظبفه انتقال صدا فرد مراجعه کننده را به داخل منزل بر عهدا دارد. خرابی هر یک از این میکروفون های منجربه یکطرفه شدن صدای آیفون تصویری می شود.

میکروفون آیفون تصویری

اسپیکر آیفون تصویری به قطعه ای در مدار گفته می شود که وظیفه پخش صدا را برعهده دارد. یک اسپیکر در قسمت بالایی دسته گوشی آیفون تصویری وجود دارد و یک اسپیکر در پنل جلوی درب، در صورت خراب شدن هر یک از اسپیکر ها نیز صدای آیفون تصویری شما یکطرفه خواهد شد.

اسپیکر آیفون تصویری
اسپیکر آیفون تصویری

معیوب شدن سیم و سوکت مانیتور آیفون تصویری

معیوب شدن سیم و یا سوکت مانیتور یکی دیگر از دلایل شایع قطع شدن صدای آیفون تصویری می باشد. اگر علت مشکل شما معیوب شدن سیم یا سوکت باشد شانس خوبی دارید، زیرا با هزینه بسیار اندک قابل تعمیر است.

سیم و سوکت آیفون تصویری
سیم و سوکت آیفون تصویری

معیوب شدن برد صوت مانیتور یا برد صوت پنل

برد صوت آیفون تصویری یک مدار پیچیده است که وظیفه صدا سازی، تنظیم صدای زنگ، کنترل سیستم دربازکن، تنظیم ولتاژ منبع تغذیه جهت کارکرد صحیح سیستم را برعهده دارد. یک عدد برد صوت در پنل جلوی درب وجود دارد که به آن برد صوت پنل گفته می شود و یک عدد برد صوت در مانیتور وجود دارد که برد قلاب یا برد صوت گوشی نامیده می شود. آسیب دیدن و یا کار نکردن هر یک از برد های صوت می تواند باعث یکطرفه شدن و یا قطع شدن صدای آیفون تصویری شود.

برد صوت آیفون تصویری
برد صوت آیفون تصویری

معیوب شدن سیم کشی ساختمان

همانطور که می دانید چندین رشته سیم از پنل جلوی درب تا مانیتور نصب شده در داخل منزل کشیده شده است. یکی رشته از سیم های موجود وظیفه انتقال صدا را بر عهده دارند. پس اگر سیم کشی دچار مشکل یا قطعی شود صدای آیفون تصویری شما نیز قطع خواهد شد. این مورد یکی از دشوار ترین و پر هزینه ترین مواردی است که می تواند بوجود بیاید.

معیوب شدن سویچر

سویچر آیفون تصویری به بردی گفته می شود که وظیفه سوییچ کردن عملکرد ها میان سیم های واحد ها را انجام می دهد. اگر سوییچر آیفون تصویری شما مشکل پیدا کند می تواند منجر به قطع صدای آیفون تصویری و یا موارد دیگر شود.

سویچر آیفون تصویری
سویچر آیفون تصویری

بروز مشکل در سوکت 4 سیم

سوکت 4 سیم سوکتی است که سیم کشی را به پنل و مانیتور آیفون تصویری متصل می کند. اگر این سوکت دچار مشکل شود ممکن است صدا، تصویر یا برق آیفون تصویری شما قطع شود.

سوکت 4 سیم آیفون تصویری
سوکت 4 سیم

بروز مشکل در قطع کن گوشی

قطع کن وسیله ای است که سیستم آیفون تصویری را در حال آماده به کار نگاه می دارد، اگر قطع کن آیفون تصویری خراب شود می تواند باعث بروز اختلال در مدار شود.

بروز مشکل در منبع تغذیه گوشی

پاور آیفون تصویری یا همان منبع تغذیه وظیفه تامین برق سیستم را عهده دار است. اگر پاور ضعیف شود و یا فرکانس آن دچار نوسان شود دستگاه دچار ناتوانی در انجام برخی کار ها می شود که بعضا مشاهده شده مشکل صدا نداشتن آیفون تصویری بدلیل ضعیف شدن منبع تغذیه بوده است.

پاور آیفون تصویری
پاور آیفون تصویری

هزینه تعمیرات مشکل یکطرفه شدن صدای آیفون تصویری

همانطور که متوجه شدید این مشکل دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که هر یک هزینه خاص خود را دارد. خرابی سوکت ها و سیم ها، سپس مدار هار جزو کم هزینه ترین و مشکل در سیم کشی ساختمان به عنوان پر هزینه ترین مورد شناخته می شود. اما با توجه به تجربه چندین ساله مای کوماکس در زمینه خدمات تعمیر آیفون تصویری هزینه متوسط برطرف نمودن این مشکل چیزی حدود 10 هزار تومان تا 300 هزار تومان می باشد.

هزینه تعمیرات صدا نداشتن آیفون تصویری

نتیجه گیری

در این مقاله شایع ترین علت های صدا نداشتن آیفون تصویری را برای شما توضیح دادیم اما مشخص شدن علت قطعی این مشکل تنها پس از برسی کارشناس مربوطه امکانپذیر است. در صورتی که نیاز به خدمات تعمیر آیفون تصویری در تهران داشتید، کوماکس تصویر آماده خدمت رسانی در این زمینه با 12 ماه گارانتی می باشد.

اگر هرگونه سوال یا مشکل در رابطه با این مقاله داشتید از طریق بخش نظرات همین صفحه مطرح کنید، تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

3 دیدگاه

    • باسلام و خسته نباشید امکان دارد مشکل از ال سی دی آیفون شما باشد. اما بهتر است جهت تشخیص بهتر به مراکز تعمیر مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی